• 51-37612317 , 51-37615917 ,51-37602434-5
  • info@ctechnic.com

فرهنگ لغات و اصطلاحات امنیتی

فرهنگ لغات و اصطلاحات امنیتی

“Adware Blocker”

“Adware Blocker” ها به برنامه هایی گفته می شود که در حین فعالیتهای آنلاین کاربر در اینترنت کلیه پنجره های تبلیغاتی مزاحم را بلوکه نموده و آنها را مسدود می نماید. بسیاری از این پنجره های تبلیغاتی معمولا آلوده به انواع بدافزارها و کدهای مخرب می باشند و وجود آنها در نرم افزارهای امنیتی به منظور حفاظت از رایانه کاربران در محیطهای آنلاین بسیار ضروری است.

 

“Antivirus Software”

“Antivirus Software” به برنامه ای گفته می شود که قادر به شناسایی و پاکسازی ویروسهای موجود روی یک رایانه باشد. به عبارت ساده تر این نرم افزار یک برنامه حفاظتی در مقابل حملات ویروسها می باشد.

 

“E-mail borne virus”

برنامه های و کدهای مخرب دارای قابلیت انتقال از طریق سرویس پست الکترونیکی می باشند. اینگونه تهدیدات هر روز در حال گسترش بوده و از طریق دریافت و ارسال ایمیلهای آلوده در شبکه های مختلف توزیع پیدا می کنند.

 

“Executable”

فایل اجرایی به قطعه کدی گفته می شود که حاوی مجموعه از دستورات جهت اجرا شدن و یا توقف یک برنامه می گردد. بسیاری از ویروسها با ضمیمه شدن به فایلهای اجرایی موجب می گردند تا به محض اجرا شدن فایلهای مذکور توسط کاربر اقدام به آلوده سازی رایانه و انتشار خود نمایند.  یک نرم افزار امنیتی خوب می بایست قادر به شناسایی رفتار مشکوک فایلهای اجرایی و متوقف نمودن آن در صورت آلودگی باشد.

 

“Firewall”

سامانه تشخیص نفوذ، عنوان بخشی از نرم افزارهای امنیتی است که هرگونه دسترسی مجاز و ناشناخته به داده های رایانه را در محیط آنلاین متوقف می سازد. روزانه  رایانه بسیاری از کاربران مورد هجوم هکرها قرا می گیرد و آنها با در اختیار گرفتن کنترل کامل سیستم اقدام به سرقت اطلاعات مهم و حیاتی کاربر می نمایند. دیواره آتش با کنترل دوطرفه داده های دریافتی و ارسالی در صورت مشاهده هرگونه دسترسی غیر مجاز با نمایش هشدار به کاربر وی را از خطر احتمالی مطلع می نماید.

 

“Hacker”

هکر یا نفوذ گر به برنامه نویسی گفته می شود که سعی دارد با دستکاری در تنظیمات امنیتی رایانه ها و نفود به آنها بدون اطلاع کاربر نماید. هکرها پس از نفود و در اختیار گرفتن کنترل رایانه قربانیان اقدام نصب نرم افزارهای ناخواسته خود و سپس سرقت اطلاعات شخصی و حیاتی کاربر می نمایند.

 

“Malware”

بدافزارها عنوان قطعه برنامه های مخربی می باشند که قادر هستند پس از نفود به رایانه اقدام به خرابکاری و آسیب زدن به اطلاعات کاربر نمایند. ویروسها، تروجانها، کرمها، روت کیتها و بک دورها در گروه “Malware” ها قرار دارند.

 

“Phishing”

نوعی از فعالیتهای جعلی که در آن مهاجمین و سارقان با نشان دادن هویتی جعلی از خود به قربانیان اقدام به سرقت اطلاعات مهم و محرمانه آنها می نمایند.

 

“Pop-up”

پاپ آپ ها پنجره های تبلیغاتی هستند که حین کار با اینترنت بدون اجازه کاربر و ناگهانی نمایش داده می شوند. برخی از این پاپ آپ ها با بهره گیری از منابع سیستمی اقدام به نصب برنامه های جاسوسی به منظور دسترسی غیرمجاز به اطلاعات کاربر می نمایند.

 

“Spyware”

جاسوس افزارها به برنامه های اطلاق می شود که بدون دریافت اجازه از کاربر شروع دریافت اطلاعات رایانه و ارسال آنها به شخص و یا رایانه ثالث دیگری می شوند. این دسته از بدافزارها امروزه به عنوان یکی از مهمترین راهکارهای سرقت اطلاعات در فضای سایبری شناخته می شوند.

 

“System Monitor”

مانیتورینگ سیستم به عنوان یک بخش نظارتی و بسیار مهم در نرم افزارهای امنیتی  جهت جلوگیری از انجام هرگونه تغییر در تنظیمات رایانه توسط بدافزارها می باشد. زیرا بسیاری از حملات “Phishing”  می بایست جهت دسترسی به اطلاعات ابتدا تغییراتی را در تنظیمات امنیتی سیستم بوجود آوردند.

 

“Trojan Horse”

تروجانها اساسا نوعی ویروس و یا کرم بوده و هدف از ساخت آنها نفوذ مخفیانه به سیستم (مانند اسب تروا) و انجام وظایفی در رایانه مقصد (قربانی) بدون اطلاع کاربر می باشد. معمولا تروجانها راه را جهت نفود سایر بدافزارها هموار می سازند.

 

“Virus”

ویروس یک برنامه رایانه ای با قابلیت خود تکثیری بوده که می تواند بخشهای مختلف سیستم مانند برنامه ها، سیستم عامل، داده ها و … را تخریب نموده و یا فعالیت آنها را مختل نمایند.

 

“Worm”

کرم نیز مانند ویروس یک برنامه رایانه ای با قابلبت خود تکثیری بوده و بر خلاف آنها توانایی گسترش و انتشار از یک رایانه به رایانه دیگر را در محیط شبکه با سرعت بالایی دارا می باشد. به همین علت آنها بسیار خطرناکتر از ویروسها هستند.

frzsh